fbpx

Minimální monument

Režie Michaela Rozbrojová – Fišerová
Kamera Petr Příkaský
Střih Josef Fišer

Produkce GNOMON

O filmu

Dokument bude po obsahové stránce sledovat tři hlavní linie, které by měly komplexně představit Jiřího Valocha, asi nejzásadnější postavu českého konceptuálního umění. První zaznamenává osobní život Jiřího Valocha, který trpí demencí, byl hospitalizován v psychiatrické nemocnici v Černovicích a zbaven svéprávnosti. Z léčebny byl nakonec propuštěn a dokument sleduje vývoj jeho života poté.  Druhá Druhá linie se bude týkat umění, Valochem tvořeného i sbíraného. Jiří Valoch věnoval svou sbírku o několika tisíc kusů Moravské galerii a Národní galerii, která je postupně tříděna a vystavována.

Poslední linie bude rekonstrukční. V povaze většiny Valochovy tvorby byla momentálnost, konceptuálnost a netradiční výstavní prostory. Část jeho významných prací proto zrekonstruujeme na místech, pro která je původně určil.

Dosah osoby a umění Jiřího Valocha dalece přesahuje místo jeho bydliště a doslova ho skrze umění propojuje s celým světem. Tento význam v kontrastu s těžkým stářím „umělce tělem i duší“ je hlavní osou dokumentu Minimální monument.