fbpx

Obhlídky v Krakově, Budapešti a Bratislavě

Pro dokument Dobré zlo jsme během podzimu 2018 uskutečnili tři obhlídky ve třech středoevropských městech.

Poprvé jsme vyrazili k severním sousedům do Krakova. Krakov je krásné město, které ročně navštíví víc než 12 miliónů turistů (!). V londýnském metru jej promují jako „£2 city“, ideální třeba pro rozlučky se svobodou. Hrstce místních, kteří ještě neodešli, se z toho zvedá žaludek a po letech mlčení podnikají první kroky. 

Na další obhlídky jsme se vydali do Bratislavy. Setkali jsme se s autorem blogu Bratislava YIMBY – YIM.BA Adrianem Gubčem, který nám vysvětlil, kde dochází ke gentrifikaci, i jaké se ve městě dějí změny. Podívali jsme se do starého města a prošli jsme jeřáby obehnané nově vznikající centrum.

Posledním navštíveným městem byla Budapešť. Autor povídkové knížky „8th Districs of God“ Dániel-Levente Pál nás provedl po čtvrti Józsefváros, která jej k sepsání inspirovala. Ukazuje se, že téma gentrifikace je zde opravdu silné a různorodé. Zároveň začínáme tušit, že je i politicky ožehavé. Vláda Viktora Orbána se tváří, že problém neexistuje.

 

Hledali jsme postavy, skrze jejichž příběh bychom mohli o změnách měst vyprávět. Lokální prostředí a jejich vývoj se ukázala daleko zajímavější, než jsme si představovali. Ke spolupráci jsme oslovili místní tvůrce, se kterými začneme v dalším roce jednotlivé linie rozvíjet.

#gentrification #touristification #studentification