fbpx

2020 byl…

Před rokem touto dobou, když se svět zdál ještě v normálu, jsme uváděli do kin film Dunaj vědomí a plánovali jeho turné po zemích českých i slovenských, ve spolupráci se znovu obnovenou kapelou Dunaj a Ivou Bittovou. Naráz vše bylo jinak – pandemie, omezení, uzavření.

Zakázky pozastavené nebo zrušené, a autorské filmy s rouškami? Bláhově jsme doufali, že za měsíc bude vše v normálu, mezitím jsme jen propadávali dírami v systému a místo filmařského řemesla řešili záchranné balíčky.

Když bylo jasné, že virus jen tak nezmizí, položili jsme si otázku – můžeme někde pomoct?

Nejsme doktoři ani vědci. Zkusme helfnout kultuře. Díky řadě kamarádů, partnerů a dobrovolníků vznikl projekt Káznice LIVE, série živých vysílání kulturních událostí. Výdělky šly účinkujícím – zpravidla hercům a hudebníkům. Ze smělého nápadu vznikl maraton koncertů, divadel, rozhovorů a talk show, který nás držel nad vodou po celý zbytek roku. Díky energii celého štábu, a nakonec i podpoře Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu města Brno, jsme uskutečnili skoro 50 přenosů, restreamoval nás MALL.TV a spousty dalších partnerů. Káznice LIVE a její podzimní Druhá vlna vyvrcholila až před Vánoci hodinovou filmovou básní Tvůj Jan. Teď se nadechujeme k vlně Třetí.

Co se týče filmařiny samotné, psát scénáře a animovat naštěstí nikdo nezakázal. Celý rok jsme pilovali zápletky sitcomu Amatéři z Kingfieldu, o kterém už brzy uslyšíte víc. Křídla postupně rostla také našemu prvnímu animovanému filmu Holubí voják, který na Anifilmu v Liberci ulovil cenu odborné poroty. Oba projekty mohly vzniknout i díky podpoře Jihomoravský filmový nadační fond, stejně jako dokument Let viny, který dokončujeme a čekáme na vhodný okamžik pro jeho letošní vypuštění.

Co nám však tento rok uniklo?

Festivaly a workshopy – všechno bylo buď zrušeno nebo proběhlo hybridní formou. Náš rozjetý mezinárodní projekt Komu patří město jsme tak prezentovali jen on-line (ale za to ve Wiesbadenu, Krakově a Amsterdamu). Také čerstvě dokončený celovečerní dokument Miri fajta si festivalovou premiéru na MFDF Jihlava odbyl netradičně na síti. Zájem diváků nás ale mile překvapil. K tomu hodnocení 70 % v recenzi jindy nekompromisní Mirky Spáčilové, to si za rámeček dáme rádi!

Do nového roku vstupujeme bohatší o pár šedivých vlasů a vírou, že všechno zlé je k něčemu dobré! Díky podpoře řady přátel, kolegů, partnerů a institucí jsme rokem 2020 propluli a těšíme se, že rok 2021 bude minimálně stejně výživný. Děkujeme, že jste s námi.