fbpx

Holubí voják

Námět, scénář, režie Michaela Lovecká
Producent (GNOMON), asistent režie Jan Hubáček
Koproducent (Filmagix) Michal Orsava
Vedoucí produkce Jan Bodnár
Produkce Jakub Slabák
Asistentka produkce Barbora Rosochová
Dramaturgie Kateřina Kačerovská

Výtvarník Richard Šulc, Michaela Lovecká
Ilustrace Ivana Zapletalová
Animační supervize David Spáčil
Střih Adéla Václavíková
Asistent střihu Petr Kačírek
Barevné korekce Luboš Ondráček ml.
Zvuk Luboš Ondráček ml.
Hudební dramaturgie Robert Vrba

O filmu

Krátký animovaný film „Holubí voják“ vypráví příběh doručení důležitého vzkazu poštovním holubem v dramatických podmínkách první světové války. Válečné drama, s dějem protkaným metaforami, poukazuje na ztrátu svobody a její fatálnosti. Poštovní holub William prožívá bezstarostný život na vojenské základně, pod dohledem laskavého muže. Jeho syn však záhy odváží Williama do epicentra zákopové války. Dostává se tak do bezprostřední blízkosti utrpení a smrti. Brzy dostane za úkol doručit důležitou zprávu, která může zachránit životy mnoha vojáků. Během přeletu je William těžce poraněn jestřábem, vyslaným nepřátelskou stranou, aby nedošlo k zdárnému předání válečných zpráv.

William i přesto dokáže svůj úkol splnit a vyčerpaný doručí vzkaz připevněný k jeho noze. Na poslední chvíli tak zachrání tak životy vojáků, kteří již téměř ztratili naději. Svoboda symbolizovaná ptačím létáním, byla válkou odebrána. Tato myšlenka se zrcadlí na chybějících křídlech, která byla holubovi válkou vzata. William bez možnosti znovu vzlétnout tiše zobe zrní u lavičky, na níž sedí zestárlý holubí muž. Byť je už po válce, památka na ni zůstává. Holubí muž tráví poválečné chvíle na lavičce na náměstí, o lavičku dál sedí jeho syn s manželkou. Pozorují malého chlapce, vnuka holubího muže, který si hraje na vojáka. Stín malého chlapce vypadá jako stín dospělého vojáka – neodbytná předzvěst další válečných konfliktů.

Holubího vojáka můžete sledovat také na Facebooku.

Poděkování

Ondřej Hudeček, Ondřej Nedvěd, Jakub Skoumal, Martin Tlustý, Martin Mejzlík, Jiří Chmelík, Martin Matoušek, Josef Trojan, Vojtěch Zavadil, Kamila Martincová, Michal Sikora, Nikola Pracná, Tomáš Háček, Josef Fišer, Michal Podhradský

Výroba filmu byla podpořena Jihomoravským filmovým nadačním fondem.