fbpx

Fibonacci

Krátký taneční film zasazený do  krajiny Moravského Toskánska

Režie Tomáš Hubáček
Kamera  Alan Soural 
Choreografie Marie Gourdain 
Výtvarník Tereza Havlová
Producent
MIMESIS Film s.r.o.
Servisní produkce GNOMON Production s.r.o.
O filmu

Krajinou polí běží lidské hejno. Třináct performerů v kapkovité formaci tvoří jediný organismus, řízený kolektivní inteligencí či intuicí. Přelévá se krajinou geometrických vzorců po terénních vlnách, obtéká remízky, rozděluje se, přeskupuje a znovu spojuje. Zastavuje se na horizontu, odpočívá, běží dál. Kontrast živého pohybu s nehybnou geometrií krajiny.

Do magické chvíle vstupuje myslivec. Jde napříč polem, vyleze na posed, nabije brokovnici. Nic netušící hejno pokračuje ve své lehkonohé bezcílné pouti.

Projekt Fibonacci je průzkumem přírodních vzorců: statických – v zemědělské krajině, a dynamických – v pohybu hejna. Krátký taneční film tvoří přesahy do výtvarného umění, krajinné architektury a animované grafiky.

Hereckého obsazení tvoří výběr z mladé generace československé taneční scény, řada z nich je absolventy Ateliéru fyzického divadla JAMU. Myslivce ztvární herec Miroslav Kumhala z brněnského HaDivadla. Experimentální film byl podpořen Jihomoravským filmovým nadačním fondem a Státním fondem kinematografie.

Umělkyně Daria Martin o projektu:

Od dětství jsem obdivovala objemné deníky své babičky, Susi Stiassni, do kterých si každé ráno zapisovala nový sen. Po své smrti v roce 2003 zanechala plnou polici s několika tucty svazků, v nichž byly zaznamenány tisíce snů ze druhé poloviny jejího života. Naštěstí mi dala svolení, abych si je přečetla. Okamžitě mě oslovilo, jak živé její zápisky byly – ožívaly na stránkách jako literatura. Tento masivní soubor snů byl ve skutečnosti životním dílem.

V roce 2010 jsem o těchto denících natočila esej – film „Jedna z věcí, které mě přivádějí k pochybám“, kdy jsem srovnávala její soukromé úsilí se svou snahou realizovat fantazie ve filmu. K deníkům jsem se však vždy chtěla vrátit a interpretovat je. V roce 2017 jsem spolu s dalšími členy naší rodiny a také rodin Löw-Beer a Tugendhat obdržela pozvání k opětovnému setkání u příležitosti festivalu Meeting Brno. Vilu Stiassni jsem sice navštívila již v roce 1995, toto nové setkání a jeho bohatý kontext však oživily moji zvědavost a zájem o minulost a domov babiččina dětství. Po útěku z Brna v roce 1938 babička navštívila Evropu mnohokrát. Proč se nikdy nevrátila do Brna?“

Aktuálně
Svět dnešní noci zve na premiéru v Londýně

Film Svět dnešní noci (Tonight the World) bude mít v rámci stejnojmenné výstavy…

Proběhlo natáčení Svět dnešní noci v Brně

V týdnu 23. – 27. červenec 2018 proběhlo pětidenní natáčení krátkého filmu Svět dnešní…

Obhlídky americko-britské umělkyně v Brně

V dubnu a červnu letošního roku proběhly obhlídky brněnských lokací a zejména Vily…

Víc aktualit

Poděkování

Výroba filmu byla podpořena Jihomoravským filmovým nadačním fondem. Natáčení ve vile Stiassni a archivní materiály poskytl Národní památkový ústav a správa vily Stiassni. Příprava natáčení probíhá ve spolupráci s Filmovou kanceláří Brno. Projekt vzniká pro Barbican Art Gallery v Londýně.

Pro média

Tisková zpráva pro press day ke stažení (.pdf)