fbpx

Ohlédnutí za rokem 2023 v GNOMON Production

Loučíme se s rokem nabitým k prasknutí. Naší dokumentární sérii Komu patří město odvysílala Česká televize, do kin vstoupil náš celovečerní dokumentární film Jiříkovo vidění, natočili jsme sérii trailerů pro videohru Last Train Home z produkce Ashborne Games a THQ Nordic a dále pracujeme na dokumentární sérii o vzniku a distribuci videohry. V příštím roce se těšíme dokončení filmu o Národní přírodní památce Hodonínská Dúbrava nebo na připravovaný dokumentární film Co s Péťou?

V květnu proběhla televizní premiéra naší dokumentární série Komu patří město, která hledá odpověď na otázku, jak se v současnosti žije ve visegrádských metropolích, a kdo a jak rozhoduje o osudech těchto měst a jejich obyvatel. Sérii odvysílala na přelomu května a června Česká televize i Slovenská televize a k přehrání je stále dostupná na iVysílání. Před televizní premiérou se odehrála veřejná předpremiéra v bývalé Káznici v Brně, po které následovala debata s odborníky na téma. Debatovali socioložka Ivana Ropoš Božič, developer Roman Šebela, člen Rady města Brna Filip Chvátal a architekt David Mikulášek a záznam debaty si budete moci už v lednu přehrát na našem YouTube kanálu.

Na podzim vstoupil do kin dokumentární film Jiříkovo vidění režisérky Marty Kovářové, která světu představuje ideu svého otce, materiálového fyzika RNDr. Jiřího Svobody, CSc., DSc., o Globální uhlíkové dani a vydává se spolu s ním do boje proti klimatické krizi. Film je ověnčený několika cenami, uspěl v soutěžích různých mezinárodních festivalů a byl promítán v řadě kin po Čechách i na Slovensku, kde Marta s Jiřím také často debatovali s publikem. Na přelomu listopadu a prosince se s ním tvůrci vydali až do Dubaje na pozvání na mezinárodní klimatický summit OSN COP28. Více o cestě do Spojených Arabských Emirátů se dočtete tady, o filmu se více dočtete ve zvláštní aktualitě tady. Pokud jste ho ještě neviděli, seznam dalších projekcí najdete na webu https://www.filmjirikovovideni.cz/. Sledovat ho můžete také na sociálních sítích Facebooku a Instagramu.

V průběhu celého roku jsme také pracovali na materiálech pro videohru Last Train Home, která vešla do distribuce v průběhu podzimu. Pro videohru jsme natočili sérii promo-trailerů, které kombinují live-action scény s gameplay. Máme velkou radost, že řadu scén můžete nakonec vidět i přímo uvnitř hry. Vedle trailerů stále pracujeme na dokumentární sérii Making of Last Train Home, která přibližuje vznik a vývoj celé videohry. Trailery si můžete pustit třeba na našem YouTube kanálu. Více o naší práci zjistíte třeba tady.

Máme za sebou i spoustu dílčích posunů a řadu dalších spoluprací, na jejichž pokračování se budeme moc těšit a budeme vás o nich dál informovat i příští rok. Připravovaný dokumentární film Co s Péťou? byl vybrán na renomovaný mezinárodní workshop Ex Oriente, více o filmu si můžete přečíst třeba v článku DokRevue. Na platformě DaFilms si například stále můžete pustit dokumentární film režisérky Terezy Tara Let viny, dokument Martina Chlupa a Petra Kačírka Miri fajta o vzniku prvního romského sitcomu v Čechách nebo dokument Dunaj vědomí režiséra Davida Batuly, který je portrétem alternativní rockové kapely Dunaj. 

Děkujeme za všechny letošní příležitosti a obohacující spolupráce a těšíme se, co nám přinese další rok. Zachovejte nám přízeň a sledujte nás na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích.