fbpx

Co s Péťou?

Dokumentární film o autismu

Režie Martin Trabalík
Kamera Martin Trabalík
Zvuk Petr Kačírek 
Producent Jan Bodnár
O filmu

Petr je dospívající chlapec s poruchou autistického spektra. Není to žádný drobeček, ve svých šestnácti letech váží dobře přes metrák. Když má Péťa dobrou náladu, smějete se s ním. Když se ale zlobí, smích vás rychle přejde. Péťa dokáže být fyzicky agresivní a svoje návaly vzteku si vybíjet na svém bezprostředním okolí. Rodina to s ním nikdy neměla lehké, ale také jí přinesl spoustu radosti. Na začátku loňského roku však jeho maminka zemřela.
Zatímco většina otců, kterým se narodí dítě s postižením autistického spektra, z rodiny odejde, pan Jochec zůstal na výchovu dětí sám. Nyní se potýká s nelehkým úkolem postarat se nejen o autistického syna, ale také nezanedbat výchovu dospívající dcery. Dokud byla žena naživu, starala se o děti ona a on chodil do práce. Po jejím skonu ale musel práci opustit a zůstat v domácnosti. Poprvé v životě zjišťuje, co všechno musí v domácnosti obstarat. „Netušil jsem, jak těžké to je. Člověk se nadře víc, než v práci.“ přiznává.

Podaří se mu vypořádat se s úkolem přivést obě děti do dospělosti a je to vůbec úkol, který může jeden člověk zvládnout? Petr potřebuje soustavnou péči a pozornost. Je v možnostech jednoho člověka se nepřetržitě věnovat druhému? Kolik jsme ochotni obětovat pro své nejzranitelnější, ať už jako jednotlivci, či jako společnost? Jaké jsou limity péče?
Je samotná láska dostačující?
Hlavním protagonistou filmu je pan Jochec, který má před sebou výzvy týkající se nejen výchovy dětí, ale také finančního přežití rodiny a navigace ve složitých vodách sociálních služeb.
Film sleduje osudy rodiny a ve vedlejší lince také Petrovy pobyty v respitním centru Nautis, kam každý měsíc dojíždí.
Cílem filmu není prvoplánová společenská kritika, ale poodhalování síly lidských vazeb navzdory nepříznivým podmínkám. Film chce zkoumat trajektorie lidské sounáležitosti a tázat se, zda i v nejtěžších životních situacích je možné nalézt radost a krásu. Je sondou do života na hranici společenských, fyzických i emocionálních možností.

Aktuálně
Ohlédnutí za rokem 2023 v GNOMON Production

Loučíme se s rokem nabitým k prasknutí. Naší dokumentární sérii Komu patří město odvysílala Česká televize, ...

Co s Péťou? na Ex Oriente Film

Náš připravovaný dokumentární film Co s Péťou? byl vybrán na renomonovaný mezinárodní workshop Ex Oriente Film! ...

Co s Péťou? v magazínu Dok.revue

V českém magazínu o teorii a kritice dokumentárního filmu Dok.revue vyšel článek o našem připravovaném novém ...

Víc aktualit

Poděkování

 

Vývoj dokumentu byl podpořen Státním fondem kinematografie.

 

Partnerem filmu je společnost NAUTIS: Národní ústav pro autismus, z.ú.