fbpx

Jiříkovo vidění

Námět, režie, hudba Marta Kovářová
Produkce Jan Bodnár
Kamera Marta Kovářová, Petr Kačírek

Dramaturgie Jan Gogola ml.
Odborná konzultace Alexander Ač (klimatolog)

O filmu

Fyzik Jiří Svoboda (* 1958) v roce 2008 vymyslel a publikoval v českém vědeckém časopise účinný nástroj pro snižování emisí CO2 – koncept Jednotné celosvětové zdanění těžby fosilních paliv podle obsahu uhlíku a 100% dividendy všem lidem nazpět. Od té doby hledal marně spojence a cesty, jak svůj nápad dál diskutovat a šířit. Veškeré jeho snahy o medializaci širší veřejnosti byly ignorovány nebo cenzurovány.

Nezávislá filmařka, výtvarnice a hudebnice Marta Kovářová (* 1983) se v době studentských stávek za klima pokusí využít větší společenské pozornosti k tématu, přimět otce k viditelnějším krokům a zjistit, proč jeho nápad vzbuzuje kontroverzi.

Divák sleduje vztah mezi otcem a dcerou na bázi jejich společného úsilí o vyvolání diskuse nad Jiřího myšlenkou; dílčí úspěchy v debatách s odborníky v ČR (ekology, klimatology, aktivisty, studenty, ekonomy…) a převážně zklamání z pokusů o setkání se světovými hybateli (hlavy OSN, Gretou Thunberg, … ). Po vyčerpávajících snahách najít spojence v Česku se Jiří s Martou vypravují v prosinci 2019 pod rouškou novinářů na „misijní výpravu“ na celosvětový klimatický summit OSN v Madridu.

Aktuálně
Jak vzniká film Jiříkovo vidění? Nový článek v DOK.REVUE

Jak vzniká film, v němž otec s dcerou bojují za snížení CO2, celosvětovou uhlíkovou daň a ...

Státní fond kinematografie podpořil vývoj dokumentu

Státní fond kinematografie na začátku března 2021 zveřejnil výsledky rozhodování Rady v oblasti kompletního vývoje dokumentárního ...

Poděkování

Vývoj dokumentu byl podpořen Státním fondem kinematografie.