fbpx

Komu patří město

 

Jaká města chceme?

Režie Petr Kačírek
Kamera Petr Kačírek, Jan Hubáček
Námět Zdeňka Kujová, Petr Kačírek

O filmu

Lidé tvoří města, města tvoří lidi. Jaká města chceme? Ve městech žije většina světové populace a počet jejich obyvatel stále narůstá. Ve čtvrtích tak dochází k prudkým změnám, které mající za důsledek různé tlaky mezi radnicí, developery, obyvateli, podnikateli i neziskovými organizacemi. Kdo vlastně určí, jak město bude vypadat a kdo, kde a jak v něm může žít?

V dokumentárním seriálu ukážeme společné i rozdílné změny, kterými procházejí města zemí Višegrádské skupiny (Brno, Bratislava, Budapešt, Krakov). Mají obdobnou historickou zkušenost, kulturní základy i politickou současnost (EU). V každém z měst sledujeme jednu postavu, která nám proměnu zosobňuje. Film se nachází ve fázi vývoje.

V každém z měst sledujeme jednu postavu, která nám proměnu zosobňuje:

Kateřina Šedá z Brna, světově uznávaná umělkyně zaměřující se na Zažívá řadu protestů a dezinterpretací. A také obvinění, že vše dělá pro peníze. Jsou místní obyvatelé Cejlu za změny rádi?
Herečka Alina Kamińska je jednou z posledních, kteří ještě v historické židovské čtvrti Krakova bydlí. Vlivem marketingu magistrátu a následných masových nájezdů turistů se oblast rapidně proměňuje. Mizí obchody a služby, domy se mění v hostely, Airbnb apartmány nebo bary. Alina už dál ustoupit nemůže. Kandiduje v komunálních volbách a je městskou zastupitelkou. Chce do čtvrti znovu vrátit kino pro místní a protestuje proti novému územnímu plánu, který má zmenšit plochu zeleně na úkor parkovišť a budov. Bude to stačit?

Primátorem Bratislavy je Matúš Vallo. Architekt s ambiciózním plánem na proměnu města čelí v konzervativním městě prvnímu velkému odporu. Pro většinu obyvatel je neomezená jízda autem a parkování zdarma nezpochybnitelné právo a odmítají jeho zpoplatnění. Dokáže Matúš Vallo zrealizovat ideály, o kterých snil?
Podnik Gólya v Budapešti je víceůčelový sociálně-komunitní dům spravovaný partou. Dostali výpověď a stěhují se do bývalé továrny, kde podnik rozšíří o tělocvičnu, dílnu, i zkušebnu. Městem naplánovaná proměna oblasti ale brzy začne. Demolice, nová výstavba pro vyšší vrstvy a vystěhování sociálně slabých do další části města a na venkov. Dokáže si Gólya udržet své poslání?

KO-PRODUCENTI/PARTNERSKÉ ORGANIZACE:

Česká republika: GNOMON PRODUCTION

Slovensko: MediaVoice

Maďarsko: Speak Easy

Polsko: Krakow Film Klaster

Aktuálně
Záznam ze 73. ročníku PechaKucha Night Prague

Dne 16. 6. 2021 proběhl 73. ročník PechaKucha Night Prague, během kterého režiséři Petr Kačírek a Jan ...

Gentrifikace na 73. ročníku PechaKucha Night Prague

Ve středu 16. 6. 2021 od 20.20 proběhne 73. ročník PechaKucha Night Prague. Režiséři Petr Kačírek a ...

Komu patří město – natáčíme v Budapešti

Situace ve čtvrti Józsefváros se přiostřuje. Klára Trencsényi se svým štábem začala natáčet v budapešťské čtvrti ...

Poděkování

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Výroba filmu byla podpořena Jihomoravským filmovým nadačním fondem.