fbpx

Komu patří město?

 

Jaká města chceme?

Režie Petr Kačírek, Jan Hubáček, Dominik Jursa, Klára Trencsényi
Kamera Petr Kačírek, Jan Hubáček
Producenti Jan Hubáček, Jan Bodnár, Alena Müllerová

Námět Zdeňka Kujová, Petr Kačírek

O filmu

Lidé tvoří města, města tvoří lidi. Jaká města chceme? Ve městech žije většina světové populace a počet jejich obyvatel stále narůstá. Ve čtvrtích tak dochází k prudkým změnám, které mající za důsledek různé tlaky mezi radnicí, developery, obyvateli, podnikateli i neziskovými organizacemi. Kdo vlastně určí, jak město bude vypadat a kdo, kde a jak v něm může žít?

V dokumentárním seriálu ukážeme společné i rozdílné změny, kterými procházejí města zemí Višegrádské skupiny (Brno, Bratislava, Budapešt, Krakov). Mají obdobnou historickou zkušenost, kulturní základy i politickou současnost (EU). V každém z měst sledujeme jednu postavu, která nám proměnu zosobňuje. Film se nachází ve fázi vývoje.

V každém z měst sledujeme jednu postavu, která nám proměnu zosobňuje:

Kateřina Šedá z Brna, světově uznávaná umělkyně zaměřující se na Zažívá řadu protestů a dezinterpretací. A také obvinění, že vše dělá pro peníze. Jsou místní obyvatelé Cejlu za změny rádi?
Herečka Alina Kamińska je jednou z posledních, kteří ještě v historické židovské čtvrti Krakova bydlí. Vlivem marketingu magistrátu a následných masových nájezdů turistů se oblast rapidně proměňuje. Mizí obchody a služby, domy se mění v hostely, Airbnb apartmány nebo bary. Alina už dál ustoupit nemůže. Kandiduje v komunálních volbách a je městskou zastupitelkou. Chce do čtvrti znovu vrátit kino pro místní a protestuje proti novému územnímu plánu, který má zmenšit plochu zeleně na úkor parkovišť a budov. Bude to stačit?

Primátorem Bratislavy je Matúš Vallo. Architekt s ambiciózním plánem na proměnu města čelí v konzervativním městě prvnímu velkému odporu. Pro většinu obyvatel je neomezená jízda autem a parkování zdarma nezpochybnitelné právo a odmítají jeho zpoplatnění. Dokáže Matúš Vallo zrealizovat ideály, o kterých snil?
Podnik Gólya v Budapešti je víceůčelový sociálně-komunitní dům spravovaný partou. Dostali výpověď a stěhují se do bývalé továrny, kde podnik rozšíří o tělocvičnu, dílnu, i zkušebnu. Městem naplánovaná proměna oblasti ale brzy začne. Demolice, nová výstavba pro vyšší vrstvy a vystěhování sociálně slabých do další části města a na venkov. Dokáže si Gólya udržet své poslání?

KO-PRODUCENTI/PARTNERSKÉ ORGANIZACE:

Česká republika: GNOMON PRODUCTION

Slovensko: MediaVoice

Maďarsko: Speak Easy

Polsko: Krakow Film Klaster

Aktuálně
Ohlédnutí za rokem 2023 v GNOMON Production

Loučíme se s rokem nabitým k prasknutí. Naší dokumentární sérii Komu patří město odvysílala Česká televize, ...

Proběhla předpremiéra dokumentárního cyklu Komu patří město?

18. května 2023 proběhla v bývalé brněnské Káznici předpremiéra prvních dvou dílů dokumentárního cyklu. Po promítání ...

Předpremiéra dokumentu Komu patří město? v Káznici

18. května 2023 proběhne v brněnské bývalé Káznici předpremiéra prvních dvou dílů dokumentární série Komu patří ...

Poděkování

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Výroba filmu byla podpořena Jihomoravským filmovým nadačním fondem.